Zielona Góra, ul. Stanisława Wyspiańskiego 15c, tel: 575 726 544

Rodzaje kołnierzyków – koszule męskie ślubne – który wybrać?

Biała koszula to nieodzowny element garderoby każdego stylowego mężczyzny. Jest to doskonałe rozwiązanie pasujące do każdego rodzaju ubrań. Idealnie będzie pasować do garnituru jak i do dżinsów czy spodni chinosów. Ale czy wiesz, że charakter koszuli może zmienić tak niewielki element jak kołnierzyk? Dokładnie tak jest. Dzięki różnym typom kołnierzyka koszula może przyjąć charakter formalny, sportowy lub casualowy. Poznaj rodzaje kołnierzyków koszul męskich, aby na ślub wybrać jego idealną wersję.

Rodzaje kołnierzyków koszul męskich

Rodzajów kołnierzyków jest sporo, ale skupię się na kilku z nich pokierowanych subiektywnym wyborem. Są to rodzaje kołnierzyków najczęściej wybierane przez panów młodych w Lubuskim Centrum Ślubnym. Z czystym sercem możemy potwierdzić, że reprezentują klasę odpowiednią dla podniosłej chwili, jaką jest zawarcie związku małżeńskiego. Zapraszam do poznania bliżej rodzajów i historii kołnierzyków koszul męskich.

Kołnierzyk łamany

Elegancki kołnierzyk ze stójką zaprojektowany z myślą o stroju męskim o najwyższym stopniu formalności. To idealna forma kołnierzyka do smokingu i fraka. Występuje tylko w kolorze białym, ponieważ tylko ten kolor jest dopuszczony przez dress code  zarówno „white tie” jak i  „black tie„.
Do tego rodzaju kołnierzyka nigdy nie wiążemy krawata, a zakładamy muchę. Strój ten jest bardzo formalny i wygląda niezwykle elegancko. Patrząc na pana młodego ubranego w ten sposób na myśl przychodzą wystawne bale w pięknych pałacach.

Rodzaje kołnierzyków – kołnierzyk cutaway

Inaczej kołnierzyk typu włoskiego cieszący się popularnością zwłaszcza w południowej części Europy. Dlatego też zyskał swoją nazwę kołnierzyka włoskiego. Niekiedy jednak nazywany jest tez również kołnierzykiem francuskim bądź rekinowym. Nazwę rekinowego zyskał dzięki wyjątkowemu kształtowi – szeroko rozstawionym wyłogom.
Kołnierzyki cutaway cechują się wysokim stopniem formalności. Tego typu kołnierzyk można założyć na ślub jako gość lub pan młody, na ważne spotkanie biznesowe lub elegancką galę. Należy jednak uważać przy doborze wiązania krawata i wybrać jego odpowiednią szerokość. Do szerokiej twarzy najlepiej będzie pasować szerokie wiązanie krawata, do drobnej zaś wąskie. Ten typ kołnierzyka z powodzeniem możemy też nosić bez żadnych dodatków w postaci krawata, czy muchy.

Klasyczny kołnierzyk, inaczej Kent

Jest to klasyczny kołnierzyk o ostrych dość blisko osadzonych wyłogach. Doskonale sprawdzi się podczas wysokich stopniem spotkań formalnych, ale nie jest aż tak formalny jak włoski.
Ten typ kołnierzyka pasuje Panom o szerokiej, bądź okrągłej twarzy, ponieważ znaczne ja wysmukli.
Do kołnierzyka typu kent, zakładamy wyłącznie krawat. Przy innym rozwiązaniu kołnierzyk tego rodzaju może układać się nieestetycznie i zepsuć całe nasze starania o świetną prezencję.

Kołnierzyk z guzikami

Jest to zdecydowanie mniej formalny typ kołnierzyka. Koszule typu buton down sprawdzają się w zestawach męskich tworzonych w stylu bussines casual i smart casual. Codzienne koszule z guzikami nosimy do krawatu. W ich przypadku sprawdzi się krawat o grubszym splocie np. bawełniany lub wełniany.

Kołnierzyk typu spread

Swoją popularność zawdzięcza JFK, czyli Johnowi F. Kennedy’emu – prezydentowi USA w latach sześćdziesiątych, który to rozpoczął modę na krótkie kołnierzyki. Kołnierzyk typy spread charakteryzuje się krótkimi wyłogami, które nie chowają się pod klapy marynarki. Dzięki temu powstaje przestrzeń w której widoczny jest front koszuli. Kołnierzyk spread jest mniej formalny niż cutaway.

Rodzaje kołnierzyków – kołnierzyk klubowy

Tego typu kołnierzyk ma zaokrąglone wyłogi. Stosujemy go w koszulach casualowych z podłużnym smukłym krawatem.

Kołnierzyk typu stójka

Jest to kołnierzyk bez wyłogu. Nosimy go oczywiście bez krawata, co powinno być dla każdego oczywiste, ze względu na sam jego wygląd. Ten typ kołnierzyków jest dla panów, którzy lubią koszule, ale jednocześnie lubią eksperymentować z wyglądem koszul.

Zobacz także:

Jaki garnitur ślubny wybrać? czyli garnitur szyty na miarę